Genel

Giyim alışverişinde tasarruf etmenin 8 etkili yolu


Söz konusu kıyafet alışverişi olduğunda düşünmeden harcıyor, bir elbiseyi beğendiğimizde paraya acımıyoruz. Ancak paranın kolay kazanılmadığını bazen unutuyoruz sanki… Burada en büyük yanılgı, 'yıllarca giyerim' düşüncesinde yatıyor. Çünkü moda, yaşayan bir şey, trendlere göre giyiniyoruz. Kıyafet alıverişinde maliyeti azaltmak hem elinizdeki giysilere daha çok kıymet vermenizi sağlayacak hem de tasarruf etmenizi. İşte giyim alışverişinde tasarruf etmenin 8 etkili yolu!

Sadeleşin

Sadeleşmek hayatı kolaylaştırır. Bunu yaşamınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Ortamınızdan düşüncelerinize, eğlenceden kıyafete… Özellikle minimal tarz size hem şıklık kazandırır hem cebinizi korur. Yalın birkaç parça kıyafet, farklı aksesuarlarla her seferinde farklı bir kombine dönüşebilir üstelik karmaşıklıktan uzak bir stil oluşturur. 

En mantıklısı ödünç almak

Bir kerelik ihtiyacınız olan bir parçayı ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birinden ödünç alma yolunu es geçmeyin. Bol yürüyüşlü bir tatile çıkacaksınız ama spor ayakkabınız yok, bir haftalığına ödünç isteyin. Ya da ‘katılacağım davette giyeceğim bu kıyafetime kolye şart’ diye düşündüğünüz anda online alışveriş sitelerine dalmadan arkadaşlarınıza bir sorun

Takas ve ikinci el pazarını takip edin

Bunun için internete bir sürü takas yapabileceğiniz ve ikinci el kıyafetler satın alabileceğiniz sayfalar var. Kullanmadığınız iyi durumda olan parçalarınızı yeni parçalarla takas edebilirsiniz. Ayrıca iyi durumda olan zevkinize ve modaya uygun çok daha ucuz parçalar edinebilirsiniz.

Elinize makası almaktan çekinmeyin

Artık kullanmadığınız eskimiş yıpranmış giysilerinizi farklı bir kıyafet haline getirebilirsiniz. Dikin, kesin, yamalar ekleyin, değiştirin. Böylece onlara yepyeni bir görünüp kazandırabilirsiniz. Bu sizi daha fazla yeni kıyafet almaktan uzak tutacak.

Sezon dışında alışveriş yapın

Sezon dışı ürünleri çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Çünkü kışın kışlık, yazın ise yazlık kıyafetlere talep fazla oluyor. Kış alışverişinizi yazın veya yaz alışverişinizi kışın yaparsanız büyük tasarruf yaparsınız.

İnternetten alışveriş yapın

Birçok giyim markasının internet mağazaları bulunuyor. Buna ek olarak onlarca markayı bir araya toplayan online alışveriş siteleri giyim alışverişlerini hem daha kolay hem de daha hesaplı hale getiriyor. Gerek dönemsel online kampanyalar gerekse online satışın daha az maliyetli olması sayesinde giyim alışverişlerinizi internetten yaparak tasarruf edebilirsiniz.

Sakin saatlerde alışveriş yapın

Tam anlamıyla içinize sinmeyen, aceleyle ve incelemeden yapılan giyim alışverişleri genellikle hüsranla sonuçlanır. Bir daha giymek istemeyeceğiniz, üzerinize uygun olmayan ve gerçekten beğenmediğiniz ürünler almak paranızı çöpe atmak demektir. Bu sebeple çok kalabalık olmayan, sakin ve emin olmak için yeterince vakit geçirebileceğiniz yerlerde ve saatlerde alışveriş yapmanızı öneririz.

İade ve garanti koşullarını okuyun

Çoğu zaman daha fazla ödeme yapılan çanta ve ayakkabı gibi parçaları ne zaman veya hangi şartlarda iade edebileceğinizi bilin. Genelde yüksek ödemeler yapılan bu ürünlerde herhangi bir sorun çıkarsa mağazanın ürünü geri alacağına emin olun. Büyük mağazalar her zaman sorunlu ürünleri geri alır veya ürün onarımı için garanti verirler. Alışveriş yapacağınız mağazanın iade koşullarını bu sebeple bilmeniz şarttır.

Kaynak:posta.com.tr 06/07/2020


Arkadaşlarınla Paylaş!

Sen Ne Düşünüyorsun?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Çok iyi Çok iyi
0
Çok iyi
Yerim Yerim
0
Yerim
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Çok acı Çok acı
0
Çok acı
Hoş değil Hoş değil
0
Hoş değil
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğin hakkında ortaya bir şeyler çıkaracak soru dizisi
Trivia Test
Bilgini ölçme amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan bir soru dizisi
Anket
Karar almak veya görüşleri değerlendirmek için oylama
Hikaye
Görseller ile Şekillendirilmiş Metin
Liste
Liste İçeriği
Sıralı Liste
En iyi içeriği görmek için oyla
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embed
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Görsel
Görsel veya GIF

Send this to a friend