Genel

Deniz suyunun cilde ve saçlara sağladığı 6 fayda


Deniz suyunun faydaları, deniz sezonunun açıldığı şu günlerde giderek daha da önem kazandı. Pahalı kozmetik ürünlerine para vermek yerine deniz suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Deniz suyunda bulunan minerallerin hem saç sağlığına hem de cilt güzelliğine iyi geldiği biliniyor. Deniz suyunun saça faydaları arasında, saçın rengini açması da bulunuyor, yani kimyasallarla saç derisini zehirlemeye hiç gerek yok. Deniz suyunun cilde faydalarından yararlanmak için kendinizi suya bırakabilirsiniz yani. İşte, deniz suyunun cilde sağladığı 6 inanılmaz fayda!

Canlı ve genç hale getiriyor

Araştırmalara göre deniz suyunun içerisinde 90’a yakın faydalı hatta şifalı madde mevcut. Bunların içinde en önemlisi potasyum klorür. Potasyum klorür, cildin elastikiyet derecesini artırıyor ve cilt dış yüzeyini pürüzsüz, canlı ve genç hale getiriyor. Bu yüzden, uygun saatlerde ve güneşin zararlı etkilerinden koruyan kremlerle desteklenmiş güneş ve deniz banyosu, cilt için son derece faydalı. Sivilcelerin kurutulmasında, cildin yenilenmesinde ve siyah noktaların temizlenmesinde de etkili.

Cilt sağlığını destekler. Deniz suyunun içerisinde bulunan magnezyum hidrat, cildin genç görünmesi için önemli bir mineraldir. İçeriğinde bulunan tuz çözeltisi cildin nemini teşvik eder. Bunun yanı sıra; ciltte bulunan kızarıklık, pürüzlülük, iltihaplı durumlar için iyileştirici etkiye sahiptir.

Denizin tuzlu suyu saçların kepeklenmesini önlüyor, saçınıza parlaklık katıyor.

Deniz suyu yara izlerini iyileştiriyor, egzamaya, kurdeşene, isiliğe iyi geliyor.

Saç şekillendiricidir

Deniz tuzu aynı zamanda çok iyi bir saç şekillendiricidir. Saçlarınıza doğal bir hacim ve dalga kazandıran deniz suyundan saç spreyi yapmak için bir miktar deniz suyunun içine düzenli olarak kullandığınız bir saç bakım yağını (hindistan cevizi ya da argan yağı gibi) eklemeniz yeterli.

Tonik görevi görür

Cilt toniklerini yüzümüzü temizledikten sonra cildimizi tamamen arındırmak, gözenekleri sıkılaştırmak ve cildimizi ferahlatmak için kullanırız. Deniz suyu da tonik şeklinde yüze sürüldüğünde bu etkilerin hepsini sağlar.

Kaynak:posta.com.tr 06/07/2020


Arkadaşlarınla Paylaş!

Sen Ne Düşünüyorsun?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Çok iyi Çok iyi
0
Çok iyi
Yerim Yerim
0
Yerim
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Çok acı Çok acı
0
Çok acı
Hoş değil Hoş değil
0
Hoş değil
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğin hakkında ortaya bir şeyler çıkaracak soru dizisi
Trivia Test
Bilgini ölçme amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan bir soru dizisi
Anket
Karar almak veya görüşleri değerlendirmek için oylama
Hikaye
Görseller ile Şekillendirilmiş Metin
Liste
Liste İçeriği
Sıralı Liste
En iyi içeriği görmek için oyla
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embed
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Görsel
Görsel veya GIF

Send this to a friend